Природознавство
Тема: Значення ґрунту .
Охорона ґрунту.
Мета:
Формувати уявлення про
значення ґрунтів в природі та значення
його для людей, про шляхи
забруднення і руйнування ґрунту,
про охорону і збереження ґрунту. Удосконалювати
вміння спостерігати, узагальнювати,
самостійно робити висновки, висловлювати думку.
Розвивати
логічне мислення, увагу, спостережливість.
Виховувати ціннісне ставлення
до природи.
Обладнання: мультимедійна
презентація , картки для групової роботи
Хід уроку:
І. Організація
класу.
Руханка « Українське село»
Мальви , курі , гуси ,
річка , лелека , степ.
Не знає
той України , хто ні разу не був на селі . Як правило , за селом в’ється річка
. Вона тиха заросла очеретом . Там
купаються гуси , а на березі копошаться курі , походжають лелеки – метушливі курі
їх зовсім не бентежать. За річкою незайманий степ.
Повертаємося у село . А назустріч нам , ламаючи
мальви , перелякані курі , гуси , знову курі . Це їх на річку жене галаслива
дітлашня .
Українське село потопає у мальвах. Біля
вікон хат – мальви , біля тину – мальви , біля криниці з дерев’яною лелекою –
теж мальви.
Ось така вона моя Батьківщина – і села , і
річки , і степи.
Давайте дізнаємось яка ж погода у нашому
селищі сьогодні.
ІІ. Хвилинка
фенологічних спостережень
-
Яка зараз пора року ?
-
Який місяць, число?
-
Які зміни відбулися в живій природі? Спочатку в рослинному світі
- А в
тваринному?
-
У праці людей?
-
А в неживій природі?
-
Чи змінилася висота сонця?
ІV.
Повідомлення теми та мети уроку
А про що ми будемо говорити на уроці ви спробуєте відгадати.
Гра «
Портрет »
Зачитую
твердження, в якому дано відомості про об’єкт , який буде вивчатись протягом
уроку, учні намагаються впізнати цей об’єкт , якщо їм не вдається зробити це ,
зачитую наступне , більш точне і докладне твердження про те саме.
Перше
твердження : Його легко найти під ногами.
Друге
твердження : це продукт взаємодії живої і неживої природи.
Третє
твердження : Це верхній родючий шар землі.
Видатний
чеський письменник Карел Чапек якось помітив , що « людина по суті зовсім не
думає про те , що в неї під ногами. Завжди мчить …. І найбільше – погляньте,
які прекрасні хмарки у неї над головою…І жодного разу не подивитися не
подивитися собі під ноги, не похвалить : який прекрасний грунт !
Послухайте уривок з вірша
Н.Красоткіної «Планета Земля».
А що
таке грунт ?
Поясніть, в чому полягає
цінність ґрунту?
— А що таке ґрунт? Чи гірська це порода?
— Ні-ні! На породі ніщо не росте!
А ґрунт дуже цінним створила природа
І це на планеті — руно золоте!
— Ні-ні! На породі ніщо не росте!
А ґрунт дуже цінним створила природа
І це на планеті — руно золоте!
— А чому це так? І відмінність у чому?
— В ґрунтах речовини поживні всі є,
Волога й повітря у ґрунті м’якому.
І кожна рослинка вживає своє.
— В ґрунтах речовини поживні всі є,
Волога й повітря у ґрунті м’якому.
І кожна рослинка вживає своє.
— А хто, крім рослин у ґрунтах проживає?
— Це гарна домівка тваринкам дрібним!
Черв’як там і мишка, і кріт хатку має,
Личинки й жуки також селяться в нім! _______, ______.
— Це гарна домівка тваринкам дрібним!
Черв’як там і мишка, і кріт хатку має,
Личинки й жуки також селяться в нім! _______, ______.
Тема нашого уроку: «Значення і охорона грунтів»
Для чого
потрібно знати ?
Де в
житті ми можемо їх застосувати ?
Які професії
пов’язані з цими знаннями? ( Агроном , тракторист , водій , комбайнер )
Давайте складемо
модель нашого уроку.
1.
Шляхи
забруднення і руйнування ґрунту. Охорона і збереження ґрунту.
2.
Роль ґрунту
в господарській діяльності.
3.
Роль ґрунту
у житті рослин.
Давайте ми сьогодні не просто
похвалимо грунт , але і задамо собі запитання , що треба зробити щоб зберегти
грунт ?
В. В. Докучаєв.
Науку про ґрунти – ґрунтоведення—створив відомий вчений
Василь Васильвич Докучаєв. Він вивчав, якими бувають ґрунти, як вони
утворюються, від чого можуть руйнуватися. Василь Васильович побував в різних куточках світу.
І повсюду досліджував ґрунти. Чорнозем—найродючий ґрунт. Василь Васильович
називав землю годувальницею людини, та вважав, що вона для нас дорожча нафти,
вугілля, золота.
В.
В. Докучаєв навчав, як треба правильно обробляти ґрунт, щоб отримувати добрий
врожай, як охороняти ґрунт від руйнування.
Наприклад,
він попереджав, що не можна вирощувати на одному й тому ж місці із року в рік
одні й ті ж самі культурні рослини.
Треба зміна рослин, тому що ґрунт виснажується. Не можна вирубувати ліси
— від цього міліють і висихають ріки, залишаються без вологи цілі райони. Не
можна орати землю на великих просторах — тому що від цього пилові бурі, змив
ґрунту, утворення ярів. Наукові дослідження В. В. Докучаєва мають велике
значення для сільського господарства та охорони природи.
Цікаво, що…
У
1889 році відвідувачі Всесвітньої виставки у Паризі могли бачити “царя ґрунтів”
у всій його красі, могутності й величі. Це був великий, з двометровими гранями,
куб чорнозему, який прислав на виставку В. Докучаєв. Такий самий моноліт він
міг би взяти і на півдні України, де також проводив свої дослідження. Залишки
цього моноліту зберігаються в Національному інституті Франції. Пройшло понад
100 років, і ми вже не можемо відшукати таких ґрунтів, бо назавжди їх утратили
внаслідок господарської діяльності людини, хоча скоріш—безгосподарської.
Перегляд відео ролика
Фізкультхвилинка
Хтось
постукав тихо в клас,
Та перерві ще не час.
Тут підказує билинка...
Це ж у нас фізкультхвилинка.
Та перерві ще не час.
Тут підказує билинка...
Це ж у нас фізкультхвилинка.
Раз – підняти руки вгору,
Два – нагнутися додолу.
Не згинайте, діти, ноги
Як торкаєтесь підлоги.
Три, чотири – прямо стати,
Будем знову починати
Руки – в боки,
Нахились вперед, нахились назад.
І направо, і наліво,
щоб нічого не боліло.
Раз, два, три, чотири –
Набераємося сили.
До товариша всміхнулись.
Два – нагнутися додолу.
Не згинайте, діти, ноги
Як торкаєтесь підлоги.
Три, чотири – прямо стати,
Будем знову починати
Руки – в боки,
Нахились вперед, нахились назад.
І направо, і наліво,
щоб нічого не боліло.
Раз, два, три, чотири –
Набераємося сили.
До товариша всміхнулись.
V. Узагальнення й систематизація отриманих
знань
Розв’яжіть
природознавчу задачу, обравши правильне твердження.
Давайте спробуємо
розібратися що загрожує нам та нашій рідній Україні .
Робота в групах
Об’єднання в групи
Правила роботи в групі
Вправа «Міркування» Що загрожує
ґрунту?
Прочитайте
текст. Обговоріть в групі отриману інформацію.
Запишіть причини руйнування ґрунту та
можливі способи збереження від руйнування для кожного випадку.
1 група
Прочитайте текст.
Вимивання водою чи видування вітром (останнє відбувається значно рідше) – одна
з причин руйнування ґрунту. Велику загрозу ґрунтам несуть яри, які руйнують
великі площі землі.
Сільськогосподарська діяльність, зокрема орання на крутих схилах, зняття
верхнього родючого шару ґрунту та збільшення поголів’я худоби посилюють
руйнування.
Щоб зберегти ґрунти, потрібно правильно їх обробляти: схили треба орати
упоперек, щоб вода не могла стікати поздовжніми борознами і змивати родючий
шар. Насадження лісозахисних смуг запобігає видуванню ґрунту вітром. Щоб
зупинити ріст ярів, їх схили засаджують кущами і деревами.
Причини руйнування ґрунту
|
Як запобігти руйнуванню ґрунту
|
2 група
Прочитайте текст.
Залежно від місцезнаходження, ґрунт може мати більший чи менший вміст кислоти.
Рослини, що завжди зростають на ньому, звикають до рівня кислотності у своїй
місцевості. Проте підвищення цього рівня може їм зашкодити. Це може відбутися
через діяльність людини, використання добрив.
Мінеральні
добрива й отрутохімікати, які при надмірній кількості можуть забруднювати
ґрунт, необхідно вносити в міру.
Причини руйнування ґрунту
|
Як запобігти руйнуванню ґрунту
|
3 група
Прочитайте текст.
Забруднення. У більшості випадків ґрунт забруднюють метали, мастила та смоли,
вибухові речовини та отруйні гази, радіоактивні матеріали, паливо та інші
шкідливі речовини. Такі речовини найчастіше потрапляють до ґрунту разом із
промисловими чи побутовими відходами.
Людина повинна дбайливо ставитися до ґрунтів, оберігаючи їх від
забруднення.
Причини руйнування ґрунту
|
Як запобігти руйнуванню ґрунту
|
То що ж
загрожує нашим грунтам ?
Складання
4 група
Прочитайте текст.
Ущільнення. Ґрунт, особливо вологий, ущільнюється внаслідок постійного
тиску з боку важкої техніки чи худоби і стає непридатним для використання.
Розростання міст. Будівництво доріг, житлових будинків і підприємств на
родючій землі ще більше скорочує площі, на яких можна вирощувати врожаї. Це
стається внаслідок розростання міст, яке відбувається в усьому світі.
Обговоріть
в групі отриману інформацію. Запишіть причини руйнування ґрунту та
можливі способи збереження від руйнування для кожного випадку.
Причини руйнування ґрунту
|
Як запобігти руйнуванню ґрунту
|
ґрунт
|
отрутохімікати
|
надлишок
добрив
|
заболочення
|
засолення
|
розмивання
водою
|
нафтопродукти
|
відходи,
сміття
|
виснажування
|
вивітрювання
|
вирубка лісів
|
Діти
, знання про грунт потрібні всім.
« Займи позицію»
Розв’яжіть
природознавчу задачу, обравши правильне твердження.
Одного осіннього дня ваша родина вирішила
зібрати в саду опале з дерев листя, а потім його позбутися. Але як?
А) вирити яму та закопати листя?
Б) спалити листя?
Хто вважає правильним варіант
а) – підніміть зелену смужку.
Хто
варіант б)-жовту.
Обґрунтуйте
свій вибір.
Відкрийте підручник на с.57 Знайдіть рубрику
для допитливих і самостійно прочитайте. Тепер доведіть, що варіант а є
правильним.
Давайте
підсумуємо свої знання .
Виконайте
перевірне завдання.
Що ми знаємо про ґрунт?
У наведених нижче реченнях жирним шрифтом
виділено пари слів або
словосполучень. Обведіть ті з них, які зроблять
твердження правильними.
1. Ґрунт покриває | не покриває всю земну кору.
2. Формування 30-сантиметрового шару ґрунту
триває 100-1000 років | 1000-10000 років.
3. Найважливішою ознакою ґрунту є щільність |
родючість.
4 Живі організми не беруть | беруть активну
участь у формуванні ґрунту.
5. Через особливості свого складу ґрунт містить
| не містить багато забруднюючих речовин.
6. Діяльність людини чинить сприятливий |
несприятливий вплив на сучасний стан ґрунтів.
7. Спалення стерні після збирання врожаю добре
| погано позначається на ґрунті.
8. Використання хімічних речовин проти
шкідників забруднює | не забруднює ґрунт.
9. Стан ґрунтів залежить | не залежить від
стану інших елементів природи —повітря, води та живих організмів.
Перевірка
Давайте
почнемо з себе і складемо поради.
Робота в групах
Складіть
пазл та складіть поради « Чим же ви
можете зарадити « Грунтовим
проблемам ?»
Чим я можу зарадити
«ґрунтовим» проблемам?
1.
Купувати продукти у багаторазовій упаковці. Використавши, здавати її до пунктів прийому вторинної сировини або ж
викидати у спеціальні контейнери.
2. На
родинну прогулянку або у похід краще взяти посуд багаторазового використання
замість «зручного» (оскільки його потім не потрібно мити) одноразового.
3.
Завжди прибирати сміття на місці відпочинку не лише за собою, а й за
попередніми відпочиваючими, якщо вони виявилися недостатньо культурними.
4.
Навчитися правильно облаштовувати вогнище: робити так, щоб не виникла
пожежа, а шкода ґрунту або лісовим насадженням
була мінімальною!
Діти ,
лелека , сонях , калина , як одним словом можна назвати – народні символи
України . Ну яке ж село без них. Давайте сонях посадимо…. Лелеку на …. А
калину….
Підсумок
уроку. Гра
«Так» чи «Ні»
Сьогодні
вчили ми ґрунти? (Так)
Ґрунт
має досить гарний смак? (Ні)
Пісок
і глина є в ґрунтах? (Так)
Живе
у ґрунті лиш черв’як? (Ні)
Розчиняється
ґрунт у воді? (Ні)
Утворюється
ґрунт на камінцях? (Так)
Вода
може зруйнувати ґрунт? (Так)
Повітря
міститься в ґрунтах ? (Так)
Чи
завжди люди бережуть ґрунти? (Ні)
А
ви будете берегти грунт? (Так)
Гра
« Одна сім’я ». Повернулися обличчям один до одного.
Він , вона і ти ,і я
Ми усі одна сім’я.
Оцінювання ( коментувати
оцінки за критеріями)
Д/з Опрацювати статтю у
підручнику (с. 55 – 59 ), дати відповіді
на запитання.
По бажанню :
скласти казку про грудочку землі або розробити пропозиції щодо можливих заходів
із захисту ґрунтів на шкільному подвір`ї.
« Добре тому жити,
хто вміє дружити
Тема уроку: Добре
тому жити, хто вміє
дружити.
Мета.
Дати поняття, що таке дружба. Сприяти
формуванню добрих відносин між дітьми в класі, виробляти в
собі якості, що сприяють дружбі. Шляхом створення психологічних
ситуацій вибору підвести учнів до розуміння важливості взаємодопомоги в
колективі; сприяти створенню дружнього дитячого колективу, виховувати чемне
ставлення учнів одне до одного. Розвивати усне мовлення, вміння висловлювати
свої думки зв'язно, послідовно, повним реченням. Виховувати ціннісне ставлення
до себе та людей.
Очікувані результати.
Після уроку учні зможуть:
•
розуміти, з чого починається дружба;
•
знати, кого називати другом;
•
навчитися наводити приклад про дружбу та вміння дружити.
Обладнання. Телевізор; клей-олівець; малюнки героїв мультфільмів;
малюнки рукавичок, чашок, шкарпеток;
конверти зі словами-якостями: малюнки з дітьми; картки з прислів'ями;
Хід уроку:
І. Вступна бесіда.
-
Ось і промайнуло тепле літо. Я рада
вітати вас в нашому світлому
класі. Ви відпочили, набрались сил і
готові вчитися. Шановні батьки, любі діти! Я щиро вітаю вас зі святом —
Днем знань. Від усієї душі бажаю вам міцного здоров'я та здійснення всіх
бажань.
За
літо ви познайомилися з багатьма людьми. Сподіваюсь, що ви скучили
за своїми друзями з класу. А тепер посміхніться і привітайтеся з тим,
хто стоїть біля вас.
1. Ігровий тренінг
Я
пропоную прислухатися до власних почуттів і обрати той малюнок, який відповідає
вашому настрою і який ви хотіли б зберегти на цілий день. Наш старий дуб
просить , щоб ми на нього одягнули квіточки. Ми зараз створимо своє дерево
настрою.
Діти
стають в коло
2.
Вітання
Давайте
привітаємо один одного ( учні стоять в колі)
-Учні співають пісню. ( Руханка )
В цьому класі друзі всі.
( Тричі плескають у долоні )
Я і ти, і ми, і ви.
( Тричі плескають у долоні )
Добрий день тому, хто зліва.
(Поворот ліворуч)
Добрий день, тому, хто справа.
(Поворот праворуч)
В цьому класі друзі всі: ( Три
клацання пальцями)
Я і ти , і ми , і ви.( Три клацання
пальцями)
Привітайся з тим , хто ліворуч (
Тиснуть руку сусідові ліворуч)
Привітайся з тим, хто праворуч(
Тиснуть руку сусідові праворуч)
Ми одна сім’я ( Розводять руками ,
показують на всіх)
В цьому класі друзі всі( Три плескання по грудях)
Я і ми , і ти , і ви.
Обніми того хто зліва.
Обніми того хто справа.
Ми одна сім’я.
В цьому класі друзі всі: ( Три
плескання по колінах)
Я і ти , і ми, і ви. ( Три плескання по колінах)
- Як приємно, коли люди знайомляться, коли вітають один одного, посміхаються. Це прекрасно, коли люди хочуть бути друзями.
3. Вправа « Комплімент»
( Передаємо по колу іграшку - сердечко)
- Я вітаю тебе…Бажаю тобі доброго дня! (
Діти сідають за парти
З хорошим настроєм ми розпочнемо нашу
зустріч. І нехай девізом сьогоднішнього дня стануть слова :
Я- часточка душі,
Творю шкільну родину.
Єднає нас мета-
Любити Батьківщину.
Ми-друзі назавжди,
Ми-діти-донкіхоти,
Ми дружній другий клас,
І серце патріота.
ІІ. Оголошення теми і мети заходу.
Давайте разом подолаємо «Лабіринт» і прочитайте тему сьогоднішнього уроку. У Вас на партах лежать
лабіринти , пройдіть їх.
Д ж в
о т и м ж
б о т
о і у
и
р м и,
т є р
т
е ↑ у
↑ х ↑ д и.
|
- Добре
тому жити, хто вміє дружити.
Так говорить народна українська мудрість.
1. Мотивація навчальної
діяльності.
У давнину український народ називали чудовим словом «добричі», тому що
вони мали добру вдачу, були чуйні, ні з ким не ворогували, не нападали, бо жили з того, що давала їм матінка-земля.
І дітей своїх так виховували: поважати один одного, вміти поступитися, миритися, жити в мирі і злагоді.
Багато років промайнуло з тих пір, але цей звичай не забувають у наших
сім'ях.
У злагоді і мирі ми повинні жити у нашій шкільній учнівській сім'ї, нашій країні.
Сьогодні ми будемо говорити
не тільки про дружбу, а ще про те, кого можна назвати другом, яким повинен
бути справжній друг, дізнаємося, що таке «міцна дружба», спробуємо
визначити закони дружби.
Скільки б іграшок, книжок, розваг у
тебе не було, без справжнього
друга сумно і нецікаво. Адже тільки з другом
можна поділитися радістю і
смутком, поговорити про все, що тебе
цікавить, весело погратися.
2. Словникова робота. «Знайомий, приятель, товариш, друг».
- Дружба, товариство, друг і товариш ...
Здавалося б поняття прості, але як складно буває часом розібратися в людських
відносинах. А від того, на скільки кожному вдається зберегти і відстояти в собі і оточуючих,
людське, залежить багато чого, залежить, яким буде наше життя.
-
У всіх у вас є друзі, товариші. Так
давайте розберемося, чим відрізняються поняття «друг» і «товариш». Ці поняття
дуже близькі один одному, але все-таки різняться. Як?
(Читаю,
а діти додають потрібні слова)
•
Про людину, з якою ви просто вітаєтесь у
дворі, ви можете сказати ... (знайомий).
•
Про людину, з якою час від часу обговорюєте деталі матчу, фільм, якісь події,
ви скажете ... (приятель).
•
Про однокласника, з яким за багато років
навчання в школі з'їдений пуд
солі, скажете ... (товариш).
•
Про людину, якій довіряєте свої таємниці, з якою можна розділити радості і печалі, скажете ... (друг).
3
Групове заняття
Гра
« Вище-нижче»
- Іноді ми почуваємося кращими за інших,
а іноді - гіршими. Але важливо почуватися на рівні з оточуючими. Зараз спробуємо це відчути.
- Уявіть , що ви начебто найкращі.
Наприклад, Вам здається, що всі діти слабші за тебе, не такі розумні, як ви ,
не такі гарні, як ви. Як ви тримаєте? Покажіть нам.
- А тепер замріть на місці. Уявіть , що
Ви найгірші. Вам здається, начебто всі діти сиьніші , розумніші, гарніші ,
краще одягаються. Почніть ходити класом Як ти себе почуваєш?
- А тепер станьте рівними: ніхто тепер
не найкращий і не найгірший.
- Що вам найбільше подобається в стані,
коли рівні».
Перше правило у нашому класі рівноправність.
( Читання правил із дошки)
Групова робота «Галявина квітів»
Діти, зверніть увагу на дошку. Що ви
бачите?
Чи подобається вам це місце? Як ви вважаєте, чи зможемо ми
його прикрасити?
Пропоную кожному з нас взяти малюнок
квіточки і розмістити на лісовій галявині.
( Починаю я , називаю своє ім’я і
прикріплюю )
Підсумок
- Чиє на галявині однакові квіти?
- Чим вони відрізняються ?
- Отже, як на галявині немає двох
однакових квіточок, так само і в класі немає двох однакових діток, бо всі ми
різні.
- А як ми можемо розпізнати один одного?
Гра « Скільки нас?»
-Плесніть у долоньки , дівчатка.
Скільки нас?
-Плесніть у долоньки, хлопчики.
Скільки нас?
- Підведіть руки хто вміє малювати.
- Підведіть руки хто вміє співати?
У школі є правила: Деякі справи ми
робимо всі, а деякі разом
Краще завжди все робити разом
( Перегляд мультфільму)
4. Вправа «Як пахне дружба?»
Учитель : Як
пахне дружба?
- Яка вона на дотик?
- На смак?
- З
якою погодою ви б порівняли дружбу?
- З
якими тваринами можна пов'язати слово дружба?
- Які фарби ви візьмете, щоб
«намалювати» дружбу? ( Словесне
малювання )
Розкажіть про свого друга
6. - Давайте
зараз заглянемо на одне подвір'я .
Учитель читає вірш Бутрім В.Л. « Сірко»
Сірко-сердега тужить,
Що з ним ніхто не дружить.
Підходить збоку кіт Мурко:
« Давай пограємо,.Сірко !»
Сердито гаркнув на кота:
«Ану ж бо зникни, мілкота!
Щоб я з котами грався».
А згодом півень підлетів,
З Сірком погратися хотів.
Сірко і півня, як кота ,
Прогнав, та й ще обскуб хвоста.
Той заспівав: « Кукуріку!»
Ганьба бешкетнику Сірку!».
Сусідському Пірату
Сірко був дуже радий.
Змагатись почали.
Забіг-
Сірка суперник переміг!
Сірко почав кусатись:
« З таким не хочу гратись!».
Лежить і знову тужить,
« Як нецікаво жити!
Немає з ким дружити!
Такі погані всі! Чому?»
А що сказали б ви йому?
( Відповіді дітей )
- Дружба – це дар. Дружити треба вміти.
Є датське прислів'я: «Дорога до дому друга ніколи не буває довгою.»
7. Вікторина «Хто з ким
дружить?»
- Діти, головна дружба
починається в родині. Саме в родині мами читають вам перші казки,
розповіді про дружбу.
- Які казки та оповідання про дружбу
ви вже прочитали? (Відповіді учнів.)
-Зараз ми проведемо вікторину.
Вікторина «Хто з ким дружить?»
- Книг
про дружбу багато. Читаючи ці
книги, ви придбаєте собі ще й літературних друзів.
Перед
вами різні герої, різні імена. Як ви думаєте, хто з ким дружить, хто кому
потрібен?
Кумедний
бурундук Чіп і ... (Дейл)
Добра
Білосніжка і ... (сім гномів)
Кумедний
Вінні-Пух і ... (Порося)
Добрий
Малюк і ... (Карлсон)
Зелений
крокодил Гена і ... (Чебурашка)
- Які ви знаєте українські народні
казки, в яких йдеться про дружбу, взаємодопомогу?
(
« Рукавичка», «Ріпка», «Котик і Півник», «Коза-дереза» )
- Чи були герої казки « Лисичка та Журавель»
друзями? Чим закінчилась їхня дружба? Чому?
- Придумайте продовження казки «Лисичка та Журавель – друзі»
і поважають твої інтереси і роблять
все спільно.
ІІІ. Підсумок уроку.
- Ось і добігає
кінця наш урок. Сподіваюся, що він збагатив вас, допоміг доторкнутися душею до
людських витоків добра й милосердя. Запам'ятайте закони дружби (на дошці).
- Не залишай друга в біді, поділи з ним радість і горе.
- Стався до свого друга так, як би ти хотів, щоб він
ставився до тебе.
- Не бійся в друга попросити вибачення, і сам старайся
якомога швидше забути свою образу.
Постарайтесь їх пам’ятати і виконувати. Будьте дружніми,
люблячими, добрими, турботливими і надійними. Нехай дружба буде вашим
найціннішим скарбом! Бережіть її, щоб
проблеми чи негаразди не змогли її зломити. Бо ми не можемо існувати
один без одного
Перегляд мультфільму
А наостанок перед Вами є долоньки. Назвіть рису характеру
вашого друга.
Навчання грамоти
Тема уроку. Знов починається весна - знов починаються дива.
Мета уроку. Навчати виразно читати; розвивати вміння правильно інтонувати
речення різні за метою висловлювання та інтонацією, передавати настрій твору,
збагачувати словник новими словами і образними висловами, виховувати
ціннісне ставлення до природи.
Обладнання. Післябуквар: навч. Посіб. Для 1 кл. / М. С. Вашуленко, О. В.
Вашуленко. – К.: Видавничий дім “Освіта”, 2012. – 112с.;
музичний твір
Вівальді “Весна”, ілюстрації птахів.
Хід уроку.
I. Організація класу до уроку.
Створення емоційного настрою.
Усміхнися сонечку:
“Здрастуй,
золоте!”
Усміхнися квіточці –
Хай вона росте!
Усміхнися дощику:
“Лийся, мов з відра!”
Друзям усміхнися,
Побажай добра.
II. Мотивація навчальної діяльності .
Що ми робимо
на уроці читання?
Читаємо
Відповідаємо
Міркуємо
Говоримо
Як це треба
робити ?
1.
Читання загадки вчителем
Де вона проходить –
Там травиця
сходить,
Квіти розцвітають,
Солов’ї співають.
Відгадали, хто
вона,
Ця красуня
чарівна?
(Весна).
2.
Вправа “Мозковий штурм”.
- Яка зараз пора року?
- Доведіть, що зараз весна.
- Чи всі птахи зимували у нашому краї?
- Які птахи приносять на крилах весну?
Давайте прочитаємо тему уроку: «
Знов починається весна – знов починаються дива.»
Що в темі
уроку вам відомо ?
Знаємо Закріпимо
Вміємо
Не знаємо
------------навчимося.
Що будемо
цінувати? Отож, вирушаємо в гості до
весни.
Моя допомога
вам потрібна?
Працювати
будемо за таким планом уроку:
План уроку
1.Гра
« Зачаровані звуки »
2.Гра
« Усмішка »
3.Гра
« Розсипанка »
4.
Робота над віршем.
5.
Гра « Встанови закономірність »
6.Малюнковий
калейдоскоп.
7.
Гра « Допоможи вчителеві »
8.Гра « Запитуємо відповідаємо »
III. Актуалізація опорних знань.
1.Гра
“Усмішка”.
Утримуй кілька секунд губи в усмішці. Старайся не
показувати зуби. Рожеві губки
усміхаються,
Біленькі зубки ховаються.
4.
Скоромовка (читають пошепки, тихо, голосно, з інтонацією задоволення).
Ку-ку-ку – чути голос у ліску.
Чів-чів-чів – горобчик прилетів.
ила-ила-ила – квітка пелюстки розкрила.
Іє-іє-іє – ніжно сонечко нас гріє.
5.
Дихальні вправи.
·
Надування
кульки (діти надувають уявну кульку).
IV. Сприймання та засвоєння матеріалу уроку.
1.
Гра « Розсипанка»
ркіЖА ркаї
різьск
таРознули
1.
Словникова робота.
жаркі краї – теплі краї
скрізь – всюди
розтанули – розтопилися
2.
Читання вірша Людмили Савчук “Принесли весну лелеки”
вчителем.
Послухайте і уявіть собі про що
читатиму.
3.
Читання вірша учнями. Робота в парах.
Перший учень читає інший слухає.
4.
Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
- Звідки лелеки принесли весну?
- Що змінилося у природі з приходом весни?
- Прочитай рядки вірша де говориться про зміни в природі
з приходом весни.
- Прочитай виразно вірш, передаючи голосом веселий
весняний настрій.
5.
Фізкультхвилинка.
Ось іде до нас весна,
Все навколо ожива:
Підсніжники прокидаються (Діти
потягуються),
Кульбабки посміхаються (Діти
посміхаються),
Пташки прилітають (Махають руками як крилами),
Діти вибігають (Біг на місті),
На луках стрибають (Стрибки).
6. Гра “Незакінчене речення”.
- Діти, я почну читати початок речення, а ви повинні
прочитати його кінець.
Скрізь розтанули….
І черешня розцвіла…
Із жарких…
7.
Гра « Кішка і мишка « Вправа для очей. (с. 29)
Уявіть себе котиком, який не зводить
очей з крапки (уявна мишка).
·
Прочитайте
слова, дивлячись на крапку.
·
Відведи
погляд, пригадай прочитані тобою слова.
8.
Робота в парах.
Перевір пам’ять, перекажи слова однокласнику.
9. Малюнковий калейдоскоп.
Тепла, квітуча, радісна, сонячна,
зелена (що?) весна.
Але ще не всі
квіточки кульбабки розцвіли. На них є ще слова, які, я думаю ви зможете
дібрати.
(Ніжна, мили,
грайлива, довгоочікувана, прекрасна, многоцвітна, ясна)
Звуковий аналіз слова весна.
Весна -
о | - - о/ 5 зв., 5 б., 2 скл.( в зошиті)
10.Читання
слів на сонячних промінчиках (вправа 3 с.29).
Подумай, що можна описати такими
словами. (Сонце).
Дуже полюбляв
спостерігати за пробудженням весни і Анатолій Костецький
11. Розповідь про українського поета Анатолія Костецького.
Народився Анатолій Костецький у 1948 році в м. Києві в
учительській сім’ї. Його мама, вчителька української мови та літератури, з трьох років брала
хлопчика з собою на уроки й садила за останню парту. У чотири роки він навчився
читати, а в п’ять
засвоїв грамоту, вже писав й починав римувати. Рано навчився грати у шахи й
плавати. Відтоді не розлучається зі спортом, книгою і пером. У перший клас
пішов, маючи у зошиті декілька своїх віршів.
Головні герої віршів Анатолія
Костецького - твої ровесники – жваві,
непосидючі, мрійники і фантазери. Поет говорить про те, що для людини є
найважливішим:
як дружити, як берегти метелика і найменшу травинку …
12. Опрацювання вірша “Починається весна”.
1) Читання вірша вчителем.
- який настрій створив у тебе вірш?
2) Словникова
робота.
Читання слів
Починаються,
розщебечуться, визирне, дражнила, задавака, дива, засіють
Самостійне напівголосне читання вірша
учнями, кожен у своєму темпі. Підготовка до вибіркового читання.
4) Вибіркове
читання.
·
Прочитай
милування природою.
·
Прочитай,
як починається весна.
·
Як
вплинула весна на дітей?
·
Які
дива відбуваються з птаством?
·
Хто
такий Славко?
·
Які
почуття висловив поет, описуючи весну?
·
Шість
служок я у себе мав.
·
Усе
від них про все я знав.
·
Хто
? ЩО ? Як ? Де ? Коли ? Чому? Чим?
·
Задайте
запитання своєму товаришеві?
Гра « Встанови закономірність»
Перед вами люстрації . Уважно подивіться та встановіть
закономірність.
Весна- трава- проліски- весна.
Читання відтвореного вірша.
5) Робота над ілюстрацією.
Розгляньте малюнок. Хто на ньому зображений? Який настрій передав на ньому
художник?
V. Рефлексія.
Чого навчив вас цей урок?
Гра « Запитуємо відповідаємо»
Діти стають у
коло і задають один одному запитання?
Що дізналися
на уроці?
Хто перший
вісник весни?
Чому треба
берегти природу?
Де застосуємо
ці знання?
Який настрій
приносить весна?
Як впливає
весна на дітей?
Що розкажете
батькам вдома?
Чого навчив
вас цей урок?
Що залишите на
все життя?
Що залишити на все життя ? А зараз на згадку про наш урок я вам дарую
маленьку часточку весни: хлопчикам – сонечко, а дівчаткам пролісок-квіточку.
Хай у вас буде весняний настрій. Давайте поаплодуємо собі.
ТРЕНІНГ
З РОЗВИТКУ
СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК
У КУРСІ « ОСНОВ ЗДОРОВ`Я»
ТЕМА : НЕПОВТОРНІСТЬ ЛЮДИНИ
Мета :Допомогти дітям усвідомити
неповторність кожної людини, пояснити необхідність ставитися до людей із
повагою; розвивати навички самоусвідомлення і самооцінки через позитивне
ставлення до себе та інших людей ; виховувати ціннісне ставлення до себе та
інших людей.
Результати навчання
Результати навчання
Наприкінці заняття учні:
розповідають, чим схожі й чим відмінні люди;
пояснюють, чому треба ставитися з повагою до себе та інших.
Обладнання і матеріали Класна дошка і кольорова крейда і фломастери. Ккомп’ютер
Що підготувати заздалегідь Роздрукувати роздаткові матеріали для учнів та вчителя. Перевірити відео до теми «Неповторність людини».Принести одну зі своїх улюблених іграшок.
розповідають, чим схожі й чим відмінні люди;
пояснюють, чому треба ставитися з повагою до себе та інших.
Обладнання і матеріали Класна дошка і кольорова крейда і фломастери. Ккомп’ютер
Що підготувати заздалегідь Роздрукувати роздаткові матеріали для учнів та вчителя. Перевірити відео до теми «Неповторність людини».Принести одну зі своїх улюблених іграшок.
Орієнтовний план уроку
1.Стартові
завдання 9 хв.
2. Руханка 3
хв.
3.Бесіда
«Спільне – відмінне» 8 хв.
4.
Обговорення казки «Гидке каченя» 5 хв.
5. Вправа
«Смаки і вподобання» 5 хв.
6.
Підсумкові завдання 5 хв.
7.Усього тривалість 35 хв.
7.Усього тривалість 35 хв.
Хід тренінгу
Любі діти у наш клас завітали гості щирі.
Привітайте в добрий час гостей посмішкою
миру.
Ми Вам раді люди добрі
І вітаєм щиро Вас
І запрошуємо ласкаво
На урок
у перший клас
Діти перед
нами світлофор. Покажемо з яким же настроєм ми будемо починати урок.
Мені на долоню
Злетіли з хмаринки
Дві білі сніжинки
І ще дві сніжинки.
А разом виходить
Якась дивина —
А разом виходить
Краплина одна!
Злетіли з хмаринки
Дві білі сніжинки
І ще дві сніжинки.
А разом виходить
Якась дивина —
А разом виходить
Краплина одна!
Діти у Вас є власна сніжиночка. І вона познайомить зараз
нас з Вами
Діи повторюють фразу :» Якби моя сніжинка вміла говорити
, вона сказала б, що я добра, грайлива, смілива»
Руханка ( під музику )
Летять сніжинки згори вниз, (повільно присідають, імітуючи падіння сніжинки)
Кружляють над землею.(встають)
Своїй сніжинці посміхнись(посміхаються)
І покружляй із нею.
Бесіда «Спільне — відмінне» (вчити дітей бачити спільне і відмінне, цінувати відмінності)
1. Запропонуйте учням роздивитися сніжинки (свої та інших дітей).
Запитання для обговорення:
• Що є спільним для всіх сніжинок?
(Вони холодні, тануть у теплі, білого кольору…)
88• Чим вони відрізняються? (Усі мають різну форму, одні трохи більші, інші –менші).
Підсумуйте: «Усі ваші сніжинки схожі між собою. Та якщо придивитись, у світі не знайдеться двох однакових сніжинок.
Кожна сніжинка — неповторна і по-своєму прекрасна, як і кожна людина».
Руханка ( під музику )
Летять сніжинки згори вниз, (повільно присідають, імітуючи падіння сніжинки)
Кружляють над землею.(встають)
Своїй сніжинці посміхнись(посміхаються)
І покружляй із нею.
Бесіда «Спільне — відмінне» (вчити дітей бачити спільне і відмінне, цінувати відмінності)
1. Запропонуйте учням роздивитися сніжинки (свої та інших дітей).
Запитання для обговорення:
• Що є спільним для всіх сніжинок?
(Вони холодні, тануть у теплі, білого кольору…)
88• Чим вони відрізняються? (Усі мають різну форму, одні трохи більші, інші –менші).
Підсумуйте: «Усі ваші сніжинки схожі між собою. Та якщо придивитись, у світі не знайдеться двох однакових сніжинок.
Кожна сніжинка — неповторна і по-своєму прекрасна, як і кожна людина».
Сьогодні
тема нашого уроку : Неповторність людини.
Про
кого ми будемо говорити на уроці?
Що
будемо доводити?
Кого
будемо порівнювати?
Що
будемо використовувати?
Кого
ми будемо цінувати ?
Відео
« Ти знаєш, що ти – людина?»
Ти знаєш, що
ти — людина?
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя — єдина,
Мука твоя — єдина,
Очі твої — одні.
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя — єдина,
Мука твоя — єдина,
Очі твої — одні.
Згадаймо, чи зустрічалася вам людина така сама , як ви.
Напевно , що ні. Адже всі люди різні. Вони відрізняються один від одного
зростом, масою тіла, кольором волосся, очей, шкіри
2. Робота у
парах
Завдання:
порівняти малюнки ліній на своїх долонях.
( Учитель
підкреслює, що у людей двох абсолютно однакових візерунків на пальцях і долонях
не буває. Це свідчить про унікальність кожного учня. Його унікальність – це
цінність. Тому діти мають бути уважними і дбайливими одне до одного, до своїх
батьків, а також до себе.)
- Що означає турбота про себе? У чому вона повинна
виражатися?
- Кожна людина хоче жити довго і щасливо. Ви згодні зі
мною? А для цього людині потрібно міцне здоров’я. Кожна людина, кожен учень
неповторний. Унікальність людини – це поєднання її здібностей,
зовнішності і рис характеру.
Завдання 2
Подивіться
на малюнок. Кого ви бачите?
Запитання для
обговорення:
Що є спільним для всіх людей? (Усі мають голову, волосся, дві руки, дві ноги…)
Чим вони відрізняються? (Віком, зростом, кольором волосся, очей, шкіри…)
Підсумуйте: «Усі люди схожі між собою.
Та якщо придивитись, у світі не знайдеться двох однакових людей. Кожна людина —
неповторна і по-своєму прекрасна». Кожна людина має свій характер, звички, здбносні.»
Що є спільним для всіх людей? (Усі мають голову, волосся, дві руки, дві ноги…)
Чим вони відрізняються? (Віком, зростом, кольором волосся, очей, шкіри…)
Підсумуйте: «Усі люди схожі між собою.
Та якщо придивитись, у світі не знайдеться двох однакових людей. Кожна людина —
неповторна і по-своєму прекрасна». Кожна людина має свій характер, звички, здбносні.»
Гра « Я вмію…»
Учні беруть
букву Я і розповідають про себе.
Ми всі різні,
але у нас багато спільного
Встаньте діти, встаньте
в круг,
Встаньте в круг.
Ти мій друг, і я
твій друг
Старий і вірний
друг!
Масаж під
музику.( Діти стоять колом)
Обговорення казки «Гидке каченя»
(допомогти дітям усвідомити, що відчуває той, кого ображають)
1. Послухайте казку (4:27хв).
Запитання для обговорення:
• Чим гидке каченя було схоже на інших каченят?
• Чим воно відрізнялося від них?
• Як поставилися до нього мешканці
пташиного двору?
• Як воно почувалося через це?
• Ким стало гидке каченя, коли виросло?
Підсумуйте: Не можна ображати когось лише за те, що він відмінний від інших, адже людині, яку ображають, це завдає болю.
89Вправа «Смаки і вподобання» продемонструвати, що кожен має свої
смаки та вподобання)
1. Роздатковий матеріал 2
Запитання для обговорення.
• Чим займаються діти, зображені на малюнках?
• Чим ви любите займатись у вільний час?
2. Попросіть дітей взяти свою улюблену іграшку і підняти її угору.
Запитання для обговорення:
• Чи однакові у вас іграшки? (У всіх вони різні).
• Чи варто через це сперечатися, сваритися? (Звісно, ні).
У всіх дітей смаки та бажання можуть відрізнятися. І це цілком нормально. У кожної людини свої вподобання – і в цьому теж її неповторність.
Попросіть дітей помінятися іграшками із сусідом та зробити комплімент іграшці.
Підсумуйте: «Не варто сперечатися з другом через те, що ваші смаки не збігаються».
Підсумкові завдання (закріпити отримані знання)
1. Зачитування висновків
• Стався до інших з повагою — і тебе
теж поважатимуть.
• Допомагай іншим — і ти знайдеш нових друзів.
• Будь відкритим до всього нового — і ти забудеш про нудьгу.
•Треба так поводитися з друзями , як хочеш, щоб вони поводилися з тобою,
Обговорення казки «Гидке каченя»
(допомогти дітям усвідомити, що відчуває той, кого ображають)
1. Послухайте казку (4:27хв).
Запитання для обговорення:
• Чим гидке каченя було схоже на інших каченят?
• Чим воно відрізнялося від них?
• Як поставилися до нього мешканці
пташиного двору?
• Як воно почувалося через це?
• Ким стало гидке каченя, коли виросло?
Підсумуйте: Не можна ображати когось лише за те, що він відмінний від інших, адже людині, яку ображають, це завдає болю.
89Вправа «Смаки і вподобання» продемонструвати, що кожен має свої
смаки та вподобання)
1. Роздатковий матеріал 2
Запитання для обговорення.
• Чим займаються діти, зображені на малюнках?
• Чим ви любите займатись у вільний час?
2. Попросіть дітей взяти свою улюблену іграшку і підняти її угору.
Запитання для обговорення:
• Чи однакові у вас іграшки? (У всіх вони різні).
• Чи варто через це сперечатися, сваритися? (Звісно, ні).
У всіх дітей смаки та бажання можуть відрізнятися. І це цілком нормально. У кожної людини свої вподобання – і в цьому теж її неповторність.
Попросіть дітей помінятися іграшками із сусідом та зробити комплімент іграшці.
Підсумуйте: «Не варто сперечатися з другом через те, що ваші смаки не збігаються».
Підсумкові завдання (закріпити отримані знання)
1. Зачитування висновків
• Стався до інших з повагою — і тебе
теж поважатимуть.
• Допомагай іншим — і ти знайдеш нових друзів.
• Будь відкритим до всього нового — і ти забудеш про нудьгу.
•Треба так поводитися з друзями , як хочеш, щоб вони поводилися з тобою,
Арістотель
3 Гра
« Ти особливий, тому щ…..»
ЗДОРОВ’Я – НАЙЦІННІШИЙ СКАРБ
(Заняття-тренінг для учнів
початкових класів та їх батьків)
Мета і завдання: поглибити знання дітей та їх батьків про здоров’я;
формувати у дітей навички безпечної поведінки та свідоме ставлення до здоров’я;
виховувати бажання вести здоровий спосіб життя.
Обладнання: плакат з правилами роботи у групі,
символічний пісочний годинник, дощечки для письма, різної форми осінні
листочки, завдання для роботи в групах.
(Діти
сидять на стільчиках у колі, батьки навколо них у другому колі).
Хід заняття
1. Емоційне
налаштування.
Ось
дзвінок нам дав сигнал –
Працювати
час настав.
Тож
і ми часу не гаємо,
Урок
здоровя починаємо.
2. Привітання. Метод «Коло».
Вчитель. Перед початком роботи давайте привітаємося.
Станьте батьки у пару зі своєю дитиною.
Повторюйте слова вірша разом із рухами за мною:
«Щиросердно привітаєм в цьому класі нас усіх.
В парах дружно покружляєм, не шкодуєм ніг
своїх.
Три плескання, три притопи.
Присідання і підскок.
Посміхнулись, привітались
І почнемо наш урок».
3. Ознайомлення з правилами
тренінгу.
Вчитель. Діти, давайте пригадаємо правила, якими ми
користуємося на наших заняттях. Я вам буду правило демонструвати, а ви його
будете називати.
(Вчитель
презентує правила тренінгу на слайді чи плакаті, а учні разом або по черзі
зачитують: працювати дружно, правило піднятої руки, говорити по черзі, поважати
один одного тощо).
А для батьків будуть діяти дещо інші правила (написані на картках і розміщені на дошці), зокрема:
Приходити
вчасно. Не запізнюватись на
тренінг.
Вимкнути мобільні телефони. Нічого не повинно заважати проведенню тренінгу.
Правило
«Тут і зараз». Всі проблеми
та негаразди треба залишити за межами тренінгу, а «тут і зараз» бути позитивними у висловлюваннях і ставленні до інших.
Правило
«Піднятої руки». Якщо хтось з
учасників тренінгу хоче щось додати чи розповісти, то необхідно підняти руку.
Говорити
коротко, по черзі. Бажаючим
говорити, важливо дбати про можливість бути почутим.
Не
критикувати. Наша зустріч –
це діалог. Кожна точка зору – це особиста реальність, вона базується на
власному досвіді.
Бути
толерантними. Відноситися з
повагою до ідей, думок, почуттів, віку, статі, національності, релігійних
віросповідань учасників тренінгу.
Добровільність. Брати участь у тренінгу за бажанням, без
спонукання збоку тренерів або членів групи.
Конфіденційність.
Особиста інформація не
обговорюється і не виноситься за коло тренінгу.
Прочитайте правила. Чи всі вони Вам зрозумілі?
Чи Ви їх приймаєте?
4. Очікування.
Вчитель. Давайте, шановні батьки, дізнаємося ваші
очікування від сьогоднішнього заняття? У вас є кружечки, на яких ви вдома
написали своє ставлення до здоров’я та здорового способу життя. Ці кружечки
стануть символічними пісчинками, які ми розмістимо у верхній частині
намальованого пісочного годинника. А пройде час і, можливо, ваші пісчинки
потраплять вниз, виконавши своє призначення, і ми досягнемо мети заняття.
Вправа « Чарівні слова»
Вчитель дає установку , що за його словесною
командою дітям потрібно виконувати рухи , але їх можна виконувати тільки у тому
випадку , якщо вчитель скаже « Будь ласка».
1. Поплескайте , будь ласка, в долоні.
2. Стукніть лівою ногою.
3. Плигніть на місці.
4. Помахайте сусідові по парті, будь ласка.
5. Покажіть язика.
6. Присядьте на стільці.
7. Посміхніться , будь ласка
5. Робота
у групах.
Вчитель. Щоб дізнатися тему заняття, необхідно
виконати завдання.
Для батьків. По колу ви передаватимете дощечки для письма, смужки
паперу і маркери. Вам потрібно на смужці написати одним словом те, що, на вашу
думку, найважливіше для вашої дитини. Смужку залишаєте у себе.
Для дітей. А ми з вами, діти, зараз перевіримо, чи вмієте ви
берегти таємниці. У мене є чарівна скринька, зазирнувши до неї, ви зможете
побачити найголовнішу людину на Землі. Спочатку ми нікому про це не будемо
розповідати. Домовились?
(Діти
по черзі дивляться у чарівну скриньку, де розміщене звичайне дзеркало).
Тепер, коли всі зазирнули до чарівної
скриньки, я дозволю вам відкрити наш секрет.
Кого ви побачили?
То хто ж найголовніша людина на Землі?
Так, кожен з вас – головний, важливий,
особливий і неповторний. Кожну людину потрібно любити, цінувати і оберігати. А
особливо дорогі ви – своїм батькам.
А тепер давайте послухаємо, що ж наші батьки
обрали найважливішим для вас.
Приклади відповідей: освіта, здоров’я, любов, їжа, житло, друзі, знання,
родина, одяг, життя, повага тощо.
(Відповіді
батьків розподіляють на магнітній дошці на дві групи).
Вчитель. Подумайте, чому Ваші побажання розділені на
дві групи?
Отже, біля однієї групи слів ми прикріплюємо
малюнок мішечка з грошима, біля іншої – зображення рук людини, що символізують
власні можливості людини проектувати своє життя, робити вибір («Все у твоїх руках»).
Немає
нічого дорожчого на світі,
Ніж
дивне щастя жити на Землі
В
здоров`ї кожній квіточці
радіти,
І посміхатися навіть у сні
.
Безцінний скарб, що ми здоров`ям звемо
Із юних літ нам треба берегти,
Адже нічого нам не треба,
Щоб тільки всі здорові ми були.
Здоров`я бережіть , доки малі
І мудрими йдіть по цій землі.
Хай кожен з вас запам`ятає,
Щоб
без здоров`я щастя не буває!
Життя твоє – безцінний дар.
Не
забувай проце ніколи.
Коли ти
спиш під зорями стожар,
Чи з
друзями ідеш до школи,
Живеш
ти в місті чи в селі,
Подумай
, як життя прожити?
Ти
слід залишиш на землі –
То
треба гарний залишити.
Вправа « Одягни слово»
Придумайте епітети до слова « життя»
Яке? ( Веселе,красиве, важке щасливе.)\Якого кольору у
вас життя?
( Діти заповнюють стрічки – промінчики)
Погляньте , які різні промінчики ! Життя – це перш за все здоровя
людини.
Гра « Найкраще я вмію»
Учні перекидають м’яч один одному . Той хто тримає в
руках м’ячика, повинен розказати про те , що він найкраще вміє робити , а решта
мають запам’ятати . Кожен має починати з фрази «Найкраще я вмію….» , а
закінчувати словами « Ось який я молодець! »
6. Оголошення
теми та мети заняття.
Вчитель. Сьогодні ми з вами зібралися для того, щоб
обговорити важливість ролі здоров’я у житті кожної людини. Здоров’я – безцінний
дар, який так легко втратити та, найчастіше, неможливо повернути.
Пісня « Із спортом ми дружили»
Із спортом ми дружили,
Зарядку всі робили
І жили - не тужили,
Здоровими були.
Повірте мені, повірте
мені,
Жили і не тужили,
Повірте мені, повірте
мені,
Здоровими були.
Мив різні ігри
грались,
У озері купались,
В походи всі збирались
І весело жили.
Повірте мені, повірте
мені,
Жили і не тужили,
Повірте мені, повірте
мені,
Здоровими були.
Та якось лінь
підкралась,
І щось із нами
сталось,
Не бігалось, не
гралось,
Всі сонними були.
Повірте мені, повірте
мені,
Жили і не тужили,
Повірте мені, повірте
мені,
Здоровими були
Усі маленькі діти
Знов почали хворіти,
І ніде правди діти
Ослабли враз усі
Повірте мені, повірте
мені,
Жили і не тужили,
Повірте мені, повірте
мені,
Здоровими були
Тоді ми зрозуміли
Що помилку зробили,
Що нам потрібна сила
Й здоров`я повсякчас.
Повірте мені, повірте
мені,
Жили і не тужили,
Повірте мені, повірте
мені,
Здоровими були
7. Робота
в групах.
Вчитель. Діти, для продовження роботи нам потрібно об’єднатися
у чотири групи. Незабаром чарівниця-осінь розфарбує все у яскраві кольори. Я
приготувала для вас чудові осінні листочки, візьміть із коробочки той листочок,
який вам найбільше подобається.
(Із
скриньки діти витягують кольорові картинки (стікери, листочки, цукерки) та об’єднуються
у чотири групи).
Завдання. Кожна група має картку із зображенням обличчя людини
і підготовлені силуети носа, очей, ротика (у різних емоційних станах). Вам
потрібно, працюючи разом, наклеїти все це на силует обличчя.
Проаналізуйте, яка людина у вас вийшла –
здорова чи хвора, весела чи сумна? На яку людину ви б хотіли бути схожі? Чому?
Гра « Карусель»
Покрутіться, хто:
сьогодні поснідав;
робить ранкову
зарядку;
зараз почуває себе
здоровим на 100 /
одягнений у спідничку;
носить окуляри;
вважає , що здоров`я – це не тільки відсутність хвороб , а й здорові
думки, вчинки і нарний настрій.
8. Зміна
діяльності груп. Вправа «Стежина здоров’я».
Завдання для дітей «Стежина здоров’я». Ми з вами, діти, спробуємо викласти «стежину
здоров’я». Чи буде вона довгою – залежить від вас. Для того, щоб прокласти хоча
б один слід до здоров’я необхідно пригадати правила здорового способу життя.
Відповіді позначимо на листках у формі сліду дитячої ноги і ними викладемо
«стежину здоров’я» і дійдемо до «храму здоров`я.
(Очікувані
відповіді: вмиватися, чистити зуби, займатися спортом, їсти корисну їжу,
гратися на свіжому повітрі тощо).
Гра « храм здоров`я»( Технологія « Мозковий штурм» )
Існують певні правила , яких
повинна дотримуватися людина , щоб бути здоровою. Для здорового способу життя
характерні корисні звички.
Які ви знаєте корисні звички?
Правила написані на аркушах необхідно
прикріпити на стенд.
Ми з вами стали почесними
мешканцями Храму здоров`я.
10. Гра «Обіцянки».
Вчитель. Давайте зараз зробимо ще один крок до
здорового способу життя. Сядьмо батьки й діти обличчям один до одного і
пообіцяємо, що кожен з вас буде робити тільки те, що буде на користь здоров’ю.
(Обіцянки:
чистити зуби, робити зарядку, бігати вранці, добре харчуватися тощо).
Пам’ятайте,
обіцянка обов’язково повинна виконуватися!
Час нашого заняття швидко пролетів, тож
необхідно підбивати підсумки.
11. Перевірка
очікувань батьків.
Чиї сподівання справдились? Чиї ні?
Чиї пісчинки можна перемістити вниз? (Слово батькам).
Гра «Корисно – шкідливо»
Учні
показують зеленим кольором « корисно» , а червоним « шкідливо»
1.
Перебування
на свіжому повітрі.
2.
Звичка
все брати в рот і куштувати на смак.
3.
Тривале
сидіння біля телевізора.
4.
Миття рук
перед уживанням їжі.
5.
Дворазове
чищення зубів.
6.
Паління
цигарок.
7.
Правильне
регулярне харчування.
8.
Загартування.
Колективна вправа « Моє здоров`я» ( Створення квітки)
Учні у мікрогрупах обговорюють одну з « пелюсток»
Представник учнівської групи прикріплює обрану «
пелюстку» на дошці і презентує її.
Пісня « Є корисні страви і смачні »
Є корисні страви і
смачні,
Борщ і каша, груша ,
сливи,спіла диня
А шкідливим – скажем :
Ні !
Неприносить вона
користі людині.
Про здоров`я треба дбати нам
Вітаміни споживати,
Огірочки , апельсини і
морквину.
І тоді ,повір, умить
Перестанеш ти хворіть
Пам`ятай це мудре правило , дитино.
Не купуй нізащо на
обід
Різні чіпси ,
шоколадки і мівіну.
Їх вживать багато нам
не слід,
Не приносять вони
користі людині.
Про здоровя треба
дбати
Вітаміни споживать,
Огірочки, апельсини, і
морквину.
І тоді , повір , умить
Перестанеш ти хворіть
Памятай, це мудре
правило , дитино.
12. Оцінка уроку дітьми.
Вчитель.
Діти, а вам сподобалося наше заняття?
У різних кутках класу ви бачите на малюнках
наших чарівних «Пухнастиків» (казкові
персонажі, які відображають емоційний стан, настрій дитини).
Станьте біля того «Пухнастика», настрій якого
відповідає вашому.
Поясніть, чому у вас такий настрій?
Дякую батькам і дітям за роботу. На згадку про
урок всі батьки отримують пам’ятку «Як берегти здоров’я дитини».
А що можете побажати своїм товаришам?
.
Здоров`я бережіть , доки малі,
І мудрими йдіть по цій
землі.
Хай кожен з вас запам’ятає,
Що без здоров`я щастя не буває!
Сім гріхів не наживай,
А любов у серці май.
Весело дивися в світ
І живи багато літ!
В очі кожному дивись,
А вітаючись ,
всміхнись.
Щиро з другом
привітайся,
І не злись, не
зазнавайся.
І над іншими не
смійся,
Бути ввічливим не
бійся.
Слів лайливих не
вживай.
Всім здоров`я побажай
Немає коментарів:
Дописати коментар